The Minnesota High School football season is half over.  The latest Associated Press polls were released today.

There are not many changes at the top.  Below is a listing of the rankings with area teams in bold.

The featured game on KDHL is Kenyon-Wanamingo Homecoming game against Blooming Prairie.  KDHL 920AM, 97.9 FM, FREE KDHL app worldwide.

The Faribault Falcons Homecoming game against Austin will be on POWER 96 Radio, 95.9 FM, FREE POWER 96 app.

    nine-player

1. Mountain Iron-Buhl
2. Spring Grove
3. Fertile-Beltrami
4. Cherry
5. (tie) Nevis
5. (tie) Ogilvie
7. Edgerton
8. Ottertail Central
9. LeRoy-Ostrander
10. Kingsland
Others receiving votes: Hills-Beaver Creek, Kittson County Central, Border West, Stephen-Argyle, Fosston.

    CLASS  1a

1. Minneota
2. Springfield
3. Fillmore Central
4. Mayer Lutheran
5. Mahnomen/Waubun
6. Lester Prairie
7. Goodhue
8. BOLD
9. Upsala/Swanville
10. Ada-Borup/West
Others receiving votes: Parkers Prairie, Sleepy Eye United, Kenyon-Wanamingo, Braham, Belgrade-Brooten-Elrosa, Gibbon-Fairfax-Winthrop, Red Lake County.

CLASS 2A

1. Barnesville
2. Caledonia 
3. Chatfield 
4. Eden Valley-Watkins
5. Jackson Co. Central
6. St. Agnes
7. Holdingford
8. (tie) Barnum
8. (tie) Norwood Young Am. 
10. Cannon Falls 
Others receiving votes: Kerkhoven-Murdock-Sunburg 11, Osakis 5, Pelican Rapids 4.

CLASS 3A

1. Dassel-Cokato
2. Stewartville
3. Esko
4. Fairmont
5. Annandale
6. (tie) Dilworth-Glyndon-Felton
6. (tie) Minneapolis North
8. Waseca
9. Pequot Lakes
10. Litchfield
Others receiving votes: Rochester Lourdes, Watertown-Mayer, Morris Area/Chokio-Alberta, New London-Spicer, St. Croix Lutheran, Jordan, Albany, Luverne, Rockford.

     CLASS 4A

1. Becker
2. Orono
3. Byron
4. Detroit Lakes
5. Mound-Westonka
6. Hutchinson
7. Totino-Grace
8. Chisago Lakes
9. Rocori
10. Princeton
Others receiving votes: Duluth Denfeld, Kasson-Mantorville.

      CLASS 5A

1. Mankato West
2. Chanhassen
3. Rogers
4. Brainerd
5. Robbinsdale Armstrong
6. Alexandria
7. Sauk Rapids-Rice
8. Andover
9. St. Thomas Academy
10. Robbinsdale Cooper
Others receiving votes: Owatonna, Bloomington Jefferson, Mahtomedi, Moorhead.

    CLASS 6A

1. Eden Prairie
2. Lakeville South
3. Minnetonka
4. Lakeville North 
5. Maple Grove
6. Shakopee 
7. Forest Lake
8. Stillwater
9. Centennial
10. Anoka
Others receiving votes: Woodbury, Buffalo , Rosemount ,Coon Rapids, Prior Lake.

Rankings are based on votes submitted by media members from across the state according to the Associated Press.

Biggest September Rock + Metal Releases By Year

Standing out from the fall flurry.

 

More From Y-105FM